INDEKS CEN DETALICZNYCH: W I półroczu 2021 r ceny w sklepach wzrosły średnio o blisko 2%

I zgodnie dodają, że niestety wkrótce Polaków czekają podwyżki. O 9,7 proc., w lutym – o 9,4 proc., a w styczniu 10,9 proc. TOP5 drożyzny zamykają art. dla dzieci z podwyżką o 5,5 proc. W marcu zanotowały wzrost o 4,2 proc., w lutym – o 6,5 proc., a w styczniu – o 7,1 proc. Jak podkreśla Mariusz Dziwulski z PKO BP, można oczekiwać, że proces przywracania VAT na żywność będzie nieco dłuższy. Istnieje oczywiście szereg ryzyk, głównie pogodowych, np.

Media: gwałtowny wzrost eksportu z Chin do Rosji surowca do produkcji amunicji

Ponadto jest wrażliwa na wzrost kosztów produkcji, transportu i pracy. Zaobserwować można pewne symptomy wyhamowania wzrostowej dynamiki, zwłaszcza w stosunku do cen z poprzedniego miesiąca. Wpływ na to mogły mieć działania sieci handlowych, które – prowadząc wojnę cenową – skutecznie powstrzymały ich wzrost – zauważa ekspert z WSB Merito. „To dowód na to, że realny wzrost cen, jego dynamika i odczuwalność dla konsumentów znacznie przewyższają oficjalne odczyty inflacji. Niestety, w świetle aktualnych czynników, szczyt podwyżek jest dopiero przed nami i można się go spodziewać w wakacje.

Popularne artykuły

„Choć analiza obejmuje nie tylko art. spożywcze, to ostatni wynik wyraźnie odzwierciedla efekt likwidacji zerowego VAT-u na żywność. Niemniej wzrost cen podstawowych produktów jest niższy od nałożonej stawki ww. To w dużej mierze wynik wojny cenowej Ogólnie pozytywny rynek akcji ale dużo ostrożności przed między dyskontami” – skomentowała Anna Motylska-Kuźma z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW, cytowana w komunikacie. – Dynamika wzrostów była niższa niż „odmrożony” poziom VAT-u. Ten efekt był w dużej mierze wynikiem wojny cenowej – potwierdza dr inż.

  1. O 2,1 proc., w lutym – o 3,9 proc., a w styczniu – o 4,8 proc.
  2. Najmocniej podrożały artykuły w kategorii karma dla zwierząt, która pod tym względem wyprzedziła warzywa, pieczywo, nabiał i chemię gospodarczą.
  3. Kolejny dwucyfrowy wzrost odnotowały tzw.
  4. Na drugim miejscu zestawienia kategorii o największych podwyżkach w skali roku znalazły się tzw.
  5. Wymusi to sytuacja panująca na światowym rynku żywności.
  6. Sklepów, należących do 54 sieci handlowych.

Inflacja boli bardziej, niż wskazują dane GUS. A będzie jeszcze gorzej

Z analizy wynika, że kolejną najszybciej drożejącą kategorią w 2021 było tzw. Inne artykuły, które zaliczyły średni wzrost cen rdr na poziomie 12 proc. Na drugim miejscu kwietniowego rankingu znalazły się słodycze i desery ze wzrostem cen na poziomie 10,6% rdr. O 9,6%, w lutym – o 10,5%, a w styczniu – o 14,3%.

Nowi liderzy drożyzny. Ceny tych produktów podskoczą najbardziej

W najnowszej odsłonie porównano wyniki z października 2023 r. Dotyczyło to 17 kategorii i ponad 100 najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów codziennego użytku. Łącznie zestawiono ze sobą ponad 72,5 tys. Cen detalicznych z przeszło 33,4 tys.

Roku najbardziej rdr podrożały produkty tłuszczowe – o 23,9 proc. W tym oleju o 32,3 proc., margaryny do pieczenia zdrożała o 14,6 proc., i masła o 8,9 proc. – Początek roku dla sektora handlu był dość słaby. Do tego pojawiły się nowe podatki, w tym cukrowy i handlowy. Koszty zakupów rosły, a branża obserwowała, jak z miesiąca na miesiąc dochodziliśmy coraz bliżej do cenowej ściany. Kwietniowy spadek nie zmienił nastrojów konsumenckich.

Inflacja w celu NBP, ale wyższa, niż sądzono. Najnowsze dane GUS o dynamice cen w Polsce

Przez całe I półrocze ceny miesięcznie wzrosły średnio o niecałe 2%. I tak w lutym porównaniu do stycznia były wyższe o 10%, a w marcu – o 0,03%. W kwietniu zanotowano obniżkę, ale tylko o 2,6%. W maju koszty zakupów znów poszły do góry – o 6,2%. Jak podali, liderem czerwcowych wzrostów było pieczywo.

W połowie kwietnia zaczęły spadać i sięgać 3,2 proc. Ze wstępnego szacunku analityków z UCE Research wynika, że na początku kwietnia w sklepach było Thomas Rowe Price-udany przedsiębiorca giełdowy i inwestor drożej średnio o 3,5 proc. Dokładnie w połowie miesiąca wzrost wyniósł 3,2 proc. Rdr, natomiast finalnie miesiąc zakończył się wartością 2,4 proc.

Zostały sporządzone w celach informacyjnych i nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem. – Koszty zakupu kakao w kwietniu utrzymywały się w okolicy ponad 10 tys. Za tonę, a ceny cukru ustabilizowały się na poziomie 850 dol. Dodatkowo wysokie koszty pracy oraz energii zmuszały producentów do dzielenia się wydatkami z klientem.

Następne w zestawieniu są dwie kategorie, tj. Warzywa i owoce, które podrożały w takim samym stopniu – po 13,6%. W pierwszej z grup najmocniej w górę wystrzeliła kapusta – aż o 61,1%. Ceny cebuli podskoczyły o 32,4%, a marchwi – o 25,1%. Ale już ziemniaki potaniały o 7,5%. Owoców, widać, że mandarynki podrożały o 44,3%, winogrona – o 19,7%, a pomarańcze – o 12,4%.

Jeśli jesteś managerem, bądź prowadzisz własną firmę lub działalność gospodarczą CEO.com.pl to adres internetowy, który powinieneś zapisać i zapamiętać. Tutaj znajdziesz najlepsze informacje wspierające przedsiębiorców w podejmowaniu codziennych decyzji biznesowych. Rzetelna informacja jest dobrem “bezcennym” a najbardziej cenionym źródłem wiedzy i doświadczenia w biznesie jest praktyka. Slogan portalu, który podkreśla powyższe cechy to BIZNES W PRAKTYCE. Jak zaznaczył współautor badania z centrum analiz Grupy AdRetail Karol Kamiński, początek roku był dynamiczny, ale słaby w obrotach.

Sklepów należących do 55 sieci handlowych. W ujęciu globalnym widać osłabienie tempa wzrostu inflacji. Obecnie oscylujemy wokół szczytu inflacyjnego, który jest spodziewany na przełomie I i II kw. 2023 roku, choć kluczowym okresem – jak wskazuje Semmerling – może być Wielkanoc.

I to może faktycznie niepokoić” – skomentowała ekspertka z zakresu finansów i ekonomii Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku Anna Semmerling. Autorzy raportu zwrócili uwagę, że ogólny wzrost cen był nieco wyższy niż w marcu, co może niepokoić, bo widać, że dynamika podwyżek zaczyna rosnąć. Podkreślili również, że zakupy podrożałyby mocniej, gdyby nie wojna cenowa między dyskontami. Ostrożnie do efektów walki z inflacją podchodzi również konsultant merytoryczny badania z Hiper-Com Poland Julita Pryzmont. – Inflacja trochę straci na dynamice, ale wciąż będzie dwucyfrowa i będzie dalej mocno odczuwalna dla portfeli zwykłych Polaków.

Jednak mniej więcej w połowie zeszłego roku zaczęło się to zmieniać. Wytwórców zwyczajnie nie było już stać na to, żeby brać na siebie rosnących kosztów produkcji. Do tego doszedł też wzrost cen mięsa, które w dużej mierze jest używane w produkcji tego typu żywności – analizują specjaliści z Centrum Analiz Rynkowych UCE RESEARCH. Na drugim miejscu zestawienia obejmującego największe podwyżki znajdują się inne artykuły – 47,6%. W tej kategorii najbardziej wyraźne są przede wszystkim wzrosty cen karmy dla psów oraz kotów – odpowiednio o 58,1% i 41,3%.

W tej kategorii najbardziej zdrożała wołowina – o 11,4%. Podobnie wzrosły ceny cielęciny i drobiu – o 7,6% i 7,5%. Natomiast wieprzowina potaniała o 8,8%. Następne miejsce na liście drożejących kategorii ma nabiał. Jogurt podrożał o 10%, a ser żółty o 6,4%.

Wskazał, że niższe ceny większości analizowanych art. żywnościowych w czerwcu w stosunku do maja nie są zaskakującym, ani też rzadkim zjawiskiem. – Wynika to z czynników sezonowych, zwłaszcza w przypadku warzyw, które zwykle tanieją pod wpływem powiększającej się oferty krajowej – podał. – Jeśli chodzi o wzrosty, szczególne znaczenie mogły mieć drożejące zboża na światowych rynkach – dodał Kamiński. Robert Biegaj, ekspert rynku retailowego z Grupy Offerista, uważa, że w efekcie tej sytuacji podwyżki cen w sklepach będą najprawdopodobniej rozłożone w dłuższym czasie.

Inwestycje.pl to portal, w którym znajdziesz aktualne wiadomości z kraju, bieżące informacje ze spółek, komentarze, analizy i opinie. Inwestowanie jest ryzykowne i możesz stracić część lub całość zainwestowanego kapitału. Podane informacje służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym i nie stanowią żadnego rodzaju porady finansowej ani rekomendacji inwestycyjnej. – Taki stan może potrwać nawet kilka miesięcy. Ceny na pewno zostaną podniesione o VAT, bo sklepy – nawet te największe – nie mogą dokładać do interesu. A jeśli już to robią, to z pewnością skompensują sobie w innym miejscu.

Na drugim miejscu w zestawieniu znalazły się warzywa ze wzrostem o 39,6 proc. Najmocniej poszły w górę ceny cebuli – o 68 proc., marchwi – o 60,4 proc., papryki – o 59,1 proc., a także pomidorów – o 43,8 Co Prognoza Forex używać dla początkujących proc. Kopyściański wskazał, że “to efekt niekorzystnych warunków klimatycznych w rolniczej, południowej Hiszpanii i północnej Afryce, który przełożył się na niedobór warzyw na całym europejskim rynku”.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *